Autor Wiadomość
Olof
PostWysłany: Czw 21:20, 04 Wrz 2008    Temat postu:

http://www.galenfrysinger.com/birka_sweden.htm znalazłam coś takiego na ten temat - wygląda to na makiety muzealne.
Hrafn Vinter Sorg
PostWysłany: Czw 20:33, 04 Wrz 2008    Temat postu:

Zacznij od tego:

http://halla.mjollnir.pl/viewtopic.php?p=43449&highlight=#43449
Sig (archiwalne)
PostWysłany: Czw 20:12, 04 Wrz 2008    Temat postu:

Potrzebuję informacji na temat domków takich jak stały niegdyś w birce- książki, strony internetowy może jakieś ryciny... Chodzi mi głównie o domy mieszkalne, ale możecie równierz zameścić informacje o budynkach gospodarczych.
Hrafn Vinter Sorg
PostWysłany: Nie 16:58, 14 Paź 2007    Temat postu: Birka

Osada została założona przez szwedzkiego króla pod koniec VIII wieku. Miasto wraz z portem usytuowano w północno-zachodniej części wyspy Björkö leżącej w południowo-wschodniej części jeziora Mälaren. Od początku swego istnienia osada spełniała rolę centrum handlu. Powiązania handlowe sięgały od Europy Zachodniej poprzez Europę Wschodnią aż po Bliski Wschód, co czyniło Birkę głównym ośrodkiem handlowym Europy Północnej.


Ryc. 1 Mapa osadnictwa północno-zachodniej części wyspy. (wikipedia.org)

Z nadzwyczaj bogatej kolekcji znalezisk archeologicznych można wywnioskować, że osada licząca w okresie świetności około 700 mieszkańców cieszyła się dobrobytem - znaleziono liczne ozdoby z brązu, srebra i złota. Dodatkowo zamożność miasta podkreślał fakt bitej na miejscu monety.


Ryc. 2 Moneta bita w Birce. (www.reenactment.de)

Tak bogata osada musiała być dobrze strzeżona. Od strony lądu wybudowano mur, a na wzgórzu nieco na południe od murów miejskich najprawdopodobniej istniała twierdza, w której stacjonowali dobrze wyekwipowani wojowie. Dzięki odnalezionym grotom włóczni czy umbom tarcz wiadomo, że największą chatę wewnątrz miasta również zajmowali wojownicy. Prawdopodobnie była miejscem zgromadzeń podczas uczt i świąt.


Ryc. 3 Makieta osady. (www.myspace.com)

Birka była także jednym z pierwszych miejsc w Skandynawii poddanych chrystianizacji. Około 829 roku do osady przybył benedyktyński mnich Ansgar, któremu udało się namówić grupę mieszkańców do przyjęcia chrztu i wybudowania kościoła.


Ryc. 4 Krucyfiks z IX wieku odnaleziony w Birce. (www.historiska.se)

Około 970 r. osada systematycznie zamiera. Prawdopodobnym powodem exodusu mieszkańców był coraz trudniejszy dostęp do portu. Wypiętrzający się wskutek ruchów izostatycznych ląd powoduje spłycenie zatoki portowej, co przy jednoczesnym zapotrzebowaniu na łodzie o większej ładowności (a tym samym o większym zanurzeniu) znacząco przyczyniło się do upadku portu. Byli mieszkańcy miasta w większości przenieśli się do nowo utworzonej stolicy - Sigtuny.


Ryc. 5 Miejsce dawnej osady z lotu ptaka. (http://www.archeurope.com)

Obecnie wyspa Björkö jest niezaludniona. Na terenie dawnej osady prowadzone są wykopaliska archeologiczne a ich efekty prezentuje tutejsze muzeum.


Ryc. 6 Pochówek dziecka z bogatą biżuterią. (www.historiska.se)

Birka razem z Hovgården w 1993 r. została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.


Źródła:
whc.unesco.org
www.raa.se
www.historiska.se
www.wikipedia.org

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group