Autor Wiadomość
Therkel
PostWysłany: Pią 14:46, 03 Gru 2010    Temat postu: Västeras

Jedno z najstarszych miast Szwecji swoją nazwę wzięło od Västra Aros (Zachodnie Ujście) - czyli estuarium rzeki Svartån, która przepływa przez środek miasta. Założone prawdopodobnie pod koniec X w. bardzo szybko się rozwija, dzięki czemu już na początku XI w. jest drugim pod względem liczebności miastem Szwecji, a w XII w. zostaje siedzibą biskupa. Dzisiaj jest dużym ośrodkiem przemysłowym z ponad 100 tys. populacją znanym jako Gurkstaden - Miasto Ogórków od zapoczątkowanej w XVIII w. masowej uprawy tego warzywa.


Ryc. 1 Västerås, Stare Miasto. (www.uregina.ca)

Wykopaliska koncentrują się na odległym o parę kilometrów na wschód terenie wokół kurhanu Anundshög (pol. Kopiec Anunda) łączonym z wymienianą w Sadze o Ynglingach postacią króla Anunda. Większość naukowców uważa jednak, iż imię Anund było zbyt popularne w tym czasie, aby utrzymywać, że w kurhanie pochowano właśnie króla z dynastii Ynglingów. Ostatecznie ukształtowany w X w. kopiec pełnił rolę miejsca, na którym odbywano thingi w okresie od powstania aż do 1450 r.


Ryc. 2 Kamień runiczny Folkvida, w tle Anundshög. (picasaweb.google.com)

W pobliżu kopca znajduje się kamień runiczny najprawdopodobniej z XI w. z inskrypcją:

Folkvid wzniósł wszystkie te kamienie dla swojego syna Hedena, brata Anunda.
Vred uczynił runy.


Poza kopcem na omawianym terenie znaleziono ponad 2 tys. grobów pozostałych po mieszkańcach z okresu od V w. p.n.e. do 1050 r. n.e. z licznymi pozostałościami biżuterii, ubrań i innych przedmiotów życia codziennego.


Ryc. 3 Kamienne łodzie w pobliżu Anundshög. (www.fotothing.com)

Bardzo interesującą pozostałością epoki wikingów są charakterystyczne "kamienne łodzie", czyli kilkadziesiąt kamieni, które widziane z góry tworzą kontur łodzi bądź oka. Z pięciu miejscowych "łodzi" 4 zostały zrekonstruowane, największa ma długość 53 m i szerokość 16 m. Kamienie zostały przewrócone najprawdopodobniej w czasach, gdy chrześcijaństwo wyparło wcześniejsze wierzenia.

Źródła:
www.anundshog.se
www.vasteras.se

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group