Forum YGGDRASILL THING Strona Główna YGGDRASILL THING
forum Drużyny Yggdrasill, dotyczące szwedzkich wikingów z X-XI w.
 
 » FAQ   » Szukaj   » Użytkownicy   » Grupy  » Galerie   » Rejestracja 
 » Profil   » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   » Zaloguj 

Sposoby tkania

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum YGGDRASILL THING Strona Główna -> Ubrania z epoki / Tkaniny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Oddi
Rozmówca


Dołączył: 18 Lis 2007
Posty: 47
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Rybnik

PostWysłany: Czw 0:26, 24 Sty 2008    Temat postu: Sposoby tkania

Oryginalny artykuł [link widoczny dla zalogowanych].

Wybór włókna:
Tylko kilka surowców było dostępnych dla Północno europejskich ludzi: wełna, len, pokrzywa, konopie, oraz, jako drogi import, jedwab. Jest całkiem możliwe przędzenie sierści/włosów innych zwierząt jak kozy lub młode bydło, lecz ta sierść jest twardsza i mieszano ją z wełną.

Wełna izoluje, jest wodoodporna, i wrodzoną niepalność, dlatego jest użyteczna przy gotowaniu na otwartych paleniskach. Większość ludzi używa wełny na zewnętrzne ubrania i płaszcze.

Len i pokrzywa mają podobne właściwości. Obie mają właściwości absorbujące, i są gładkie/łagodne w dotyku, w porównaniu do wełny, i lepiej ich używać do odzierzy wewnętrznej [bliższej skórze Smile]

Konopie są mocne, o szorstkim włóknie odpowiedni na liny i worki. Jedwab był nie tylko miękki i gładki, ale też mocny, tak czy inaczej jako drogi import powinien być użyty jako strój dekoracyjny i zafarbowany na kolory uchodzące za drogie.

Jak robiono samodział:
Wiemy już z czego robiono ubrania, ale jak je wykonywano? Zanim powstanie kawałek samodziału trzeba zrobić włókna, albo skręcić je w przędzę. Gdy włókna będą uprzędzone, można zacząć tkać samodział. Robi się to na pionowym krośnie (WWL).

Archeologiczne znaleziska skrawków materiałów są ograniczone, ale mała różnorodność typów tkania została znaleziona, większość z nich jest nadal dostępna dzisiaj.

Tkanie - techniczne terminy:
Pionowe wątki: Są to końce przędzy, zwisają w dół i są obciążone odważnikami na pionowych krosnach.
Rzędy: Przędza wędruje pomiędzy końce.
Brzegi: Nitki przędzy tworzą brzegi materiału
Gęstość: Gęstość splotu jest mierzona w wątkach na centymetr, ale dla uproszczenia tego wyróżniamy trzy gęstości. Szorstki/słaby - to do 10 na cm. Średni to pomiędzy 10 a 35, i dobry powyżej 35. Każda gęstość splotu może być użyta jako wzór tkania. Tak czy inaczej, z oczywistych powodów nie znajdziemy jedwabiu w słabej gęstości, i len żadko zostaje znajdywany z więcej niż 20 nitkami na cm. 10 wątków na cm wydaje się najpopularniejszą gęstością dla codziennego ubioru.

Teraz masz wszystkie techniczne terminy które ci są potrzebne, teraz musisz zapoznać się z typami splotów użytych do tkania.

Najprostszym splotem, i prawdopodobnie najbardziej rozpowszechnionym było prosty wzór. W tym sposobie, rzędy są przeplatane naprzemiennie za i przed pionowymi wątkami. Nie ma żadnego wzoru, i prawdopodobnie nie ma znaczenia czy ten splot jest widoczny. Większość lnu i jedwabiu była tkana tym sposobem. Dziesiątki przykładów prostego tkania zostało znalezione w grobach (Patrz rys. 34).

Rys. 34

Tam gdzie został użyty jakiś wzór, najbardziej rozpowszechniony zdaje się 2/2 diagonal . Ten sposób daje nam ukośnie idące wzory, jeśli nici pionowe są innego koloru. Ten rodzaj tkania był czasem używany w innych wariacjach, jak to nam ukazuje rys.35. Splot w kształcie złamanego diamentu jest znany z kilku książek jako rozbity diagonalny rąb. Nieszczęśliwie, większość znalezisk materiałowych jest małymi fragmentami, które nie pozwalają nam w pełni rozpoznać splotu. Są też inne nazwy na poniższe sploty diagonalne. Na przykład, "chevron diagonal" jeśli by go obrócić o 90 stopni jest zwany "fala diagonalna". Przykłady diagonalnego tkania zostały znalezione w Yorku, Birce i Hedeby[Haitabu]. Sploty diagonalne w postaci złamanych diamentów i "herringbone" diagonal zostały znalezione w Birce [Szwecja].

Rys. 35

Drugim typem diagonalnego splotu jest 2/1. Tak czy inaczej, jest technicznie trudniejszy do zrobienia na krosnach niż 2/2, i 2/1 konsekwentnie jest rzadziej znajdywany. Wysokiej jakości 2/1 diagonalny samodział jest ciągle łatwo otrzymać, jak wełniane garnitury, albo jako płaszcze wierzchnie. (Patrz rys. 36). Koszt materiału 2/1 może być dość drogim wydatkiem. Możesz znaleźć słabszej jakości wełniane, koce jako splot diagonalny, chociaż są one skłonne do rwania.

Rys. 36

Ostatnią metodą wzorzystego tkania, jest w urozmaiconych kolorach pionowe nici i rzędy. Jak to jest gotowe, to Celtyckie kraty są łatwe do zrobienia, jak te widoczne na rys. 37. Przykłady "psich zębów" zostały znalezione w Danii.

Rys. 37

Czasem trochę odbiegałem od słownika. Mam nadzieje że wszystko jest w miarę jasne.
Oddi.
ps. Jakby ktoś znalazł jakiś rażący błąd to proszę o informację na pw.


Ostatnio zmieniony przez Oddi dnia Czw 0:40, 24 Sty 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum YGGDRASILL THING Strona Główna -> Ubrania z epoki / Tkaniny Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
subMildev free theme by spleen & Programosy
Regulamin